4 Eylül 2013 Çarşamba

Köylünün umudu Vali Mustafa Yaman

Kırklareli Günlüğü
      
Köylünün umudu Vali Mustafa Yaman
      
Faruk Ceylan
farukceylan39@gmail.com

Pehlivanköy ve Babaeski’deki köylerde küçükbaş hayvan üreticisin Çiçek Hastalığı’na yakalanan hayvanlarını bizzat yerinde gördüm. Veteriner Hekimlerden bu hastalığın insana bulaşmadığını, sadece hayvandan hayvana süratle bulaştığını öğrendiğim için ahırlara girip hasta hayvanları rahatça görüntüleme imkanı buldum.  
Küçükbaş Hayvancılık işi ile uğraşan köylü vatandaşlarımız baş gösteren Çiçek Hastalığı ile mücadelede geç kaldığını iddia ettikleri Kırklareli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nü suçlayarak, ilgisiz kaldıklarını dile getirdiler ve hayvanlarının telef olduğunu, hastalığın hızla yayıldığını belirterek;
“Gıda, tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı birimleri uyuyor. Hastalığın belirdiği gibi müdahale edilseydi yayılması önlenecek ve hayvanlarımız telef olmayacaktı” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
Hastalığın 3-4 aydır devam ettiğini ve bulaşarak hızla yayıldığını söyleyen köylü vatandaşlar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün daha 2 hafta önce konuyla ilgilenmeye başladığını belirttiler.
Araştırmalarımızı tamamladıktan sonra Kırklareli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü ile görüşüp konu hakkında ayrıntılı bilgi almak istedik. İl Müdürü Dr. Hakan Keçeci’nin izinde olması sebebiyle Müdür Yardımcısı Erman Kirendibi ile görüştük. Müdür Yardımcısı Kirendibi, Çiçek Hastalığı olduğunu doğruladı ve ekiplerin hastalıkla mücadeleyi başlattığını, çalışmaların da iki haftadır devam ettiğini söyledi. Bu bilgi köylünün ifadesiyle de örtüştü. 
Kirendibi, hayvan telefi konusunda bilgi sahibi olmadığını, Şube Müdürleri ile görüşeceğini söyledi.
Köylü vatandaşlar Kurban Bayramı’na az bir zaman kaldığını, Bayrama kadar hayvanlarının tamamının telef olmasından korktuklarını belirterek, Vali Mustafa Yaman’dan yardım istedi.  Vali Yaman’ın konuya el koymasını, kendilerini bu dertten kurtarmasını talep ettiklerini söylediler.
Küçükbaş Hayvancılık işi yapan köylüler Vali Mustafa Yaman’ın toplumsal meselelerde duyarlılığını bildiklerini, kendisine güvendiklerini ve bu illet hastalıktan Vali Yaman sayesinde kurtulacaklarını umut ettiklerini de belirttiler.


 
      .  
      

Hiç yorum yok: