4 Eylül 2013 Çarşamba

Hayvanlar çiçekten ölmüş kimin umurunda..!


Faruk Ceylan-Babaeski, Pehlivanköy ve Uzunköprü’de baş gösteren çiçek hastalığının, küçükbaş hayvanları telef ettiği iddia edildi.  Babaeski’de iki köyün karantina altında olduğu öğrenildi.
Kurban Bayramına az bir zaman kala küçükbaş hayvanlarda görülen çiçek hastalığının hızla yayıldığını söyleyen köylüler, hastalığın Suriye’den gelen vatandaşların getirdiği hayvanlardan bulaştığını ve çok sayıda hayvanın telef olduğunu iddia ettiler.
Kendileriyle görüştüğümüz bazı küçükbaş hayvan üreticileri, Tarım İl  Müdürlüğü’nün hayvan sağlığı ile ilgili birimlerinin çiçek hastalığı ile ilgili mücadelede yetersiz kaldığını söyleyerek; “ Hastalığın görüldüğü Bölgeler zamanında karantina altına alınmış, aşılamaları hastalığın çevreye bulaşmasına meydan verilmeden yapılmış  olsaydı hastalık bu kadar hızlı yayılmayabilirdi. Burada Tarım İl Müdürlüğünün Hayvan sağlığı ile ilgili birimlerinin yetersiz kaldığını düşünüyoruz.” dediler.
Köylü çiçek hastalığı ile mücadeleyi kendi imkânları ile yapmaya çalışarak, özel veterinerlerden destek aldıklarını, hayvanlarının bir kısmını kurtardıklarını belirttiler.
  Bireysel mücadelenin,  hastalığın bulaşarak yayılmasını engellemeyeceğini söyleyerek, hayvanlarının telef olmasının önlenmesi için ilgili kurumları görevlerini yapmaya davet ettiler. 
 Görüştüğümüz bazı veterinerler de hayvanların zamanında karantina altına alınmadığı için hastalığın hızla başka hayvanlara da bulaştığını ve hayvanların telef olduğunu ifade ederek, çiçek vakası görülen yerlerin zaman geçirmeden karantina altına alınmasının ve tedaviye başlanmasının gerektiğini belirttiler. Bazı veterinerler, köylülerin iddialarını doğrulayarak, hayvan sağlığı birimlerinin ihmalinin söz konusu olduğunu söylediler.
Küçükbaş hayvan üreticisi köylüler ile bazı veterinerlerin iddialarını doğrulamak üzere bahse konu köylerden birinde yaptığımız araştırmalar neticesinde vücutlarının her yerini çiçek hastalığının sardığı hayvanları bulduk.
Vücutlarının her yerini kırmızı kabartıların sardığını, hayvanların yattıkları yerden kalkamayacak kadar halsiz olduğunu tespit ettik. 
Hayvancılık yapan köylü vatandaşlarımız, hastalığa yakalanan hayvanların ateşlenerek, çiçeğin tüm vücudu sardığını ve kısa zamanda bağışıklık sistemleri çökerek öldüklerini söylediler.

Hiç yorum yok: