17 Ağustos 2013 Cumartesi

Demirköy Halkı Trak mezarının korunmasını istiyor.Gülcan Kutlu-Demirköy-Tarihçiler, Traklar’ın, antik çağda  bugünkü  Trakya, Bulgarista ve Kuzey Yunanistan'da yaşamış, MÖ 4. yüzyılda Büyük İskender'in 'in topraklarını ele geçirmesiyle asimile olmuş bir Türk kavimi olduğunu yazmaktadır.
Trakların tarihi mezarlarına Genellikle Kırklareli ve vize taraflarında çok rastlanır. Trak Mezarlarında biri de Demirköy’de bulunmaktadır.
Demirköy’de  bulunan ve emsallerinden oldukça büyük Trak mezarına olan ilgisizlik bu tarih mirasının zaman içinde  kaybolmasına sebep olacağını söyleyen Demirköy halkı,Tarihi mezarın yetkililer tarafından koruma altına alınmasını istiyor.
Trak mezarları,Trakya'nın kuzeyinde, Edirne-Kırklareli'nin Istranca dağlık bölgesinde görülür. 
Dolmen olarak tanımlanan ve yerel olarak "kapaklıkaya" olarak adlandırılan anıtlar dik olarak konan büyük taş blokların üstlerinin aynı tür taş kapatılması ile oluşur; bunların bir arka, bir orta oda ile ön giriş kısmı vardır. 
Odaların önünü kapatan taşta da "ruh deliği" olarak tanımlanan değirmi bir açıklık vardır.
Bugün çoğu açıkta olan bu anıtların etrafında bir çevre duvarları ve çoğunun da üzerinde, taşlardan oluşan bir tepeciğin olduğu bilinmektedir.


Hiç yorum yok: