6 Ağustos 2013 Salı

Bugünkü Seçim Durağımız Kavaklı

Kırklareli Günlüğü


CHP’de ki Başkanlar yarışının şanslı isimlerini, Bayramdan sonra açıklamaya başlıyoruz.


Faruk CEYLAN
Son dönemde Seçim duraklarımızda ki   trafik sıkışıklığı  nedeniyle bazı bilgilerin netleşmesi adına,  geçici olarak Seçim turu yazılarıma ara verdim. CHP İl ve İlçe Başkanlarının ard arda istifaları ve bu istifalar neticesinde kimin aday olacağı ile ilgili araştırmalarımızı netleştirmek için  eğilim ve anket yoklamalarını biz CHP teşkilatından önce başlattık. Bu süreçte Vatandaşa,  Kırklareli, Lüleburgaz ve Babaeski’de kimi aday görmek istediklerini sorduk.  Elde ettiğimiz bilgiler, ister istemez rutin seçim duraklarımızın boyut değiştirmesine sebep oldu. 
Sokaktaki vatandaşa odaklı elde ettiğimiz yeni bilgilerle, CHP’de ki Başkanlar yarışının şanslı isimlerini,  Bayramdan sonra sizlerle paylaşıp, tahminlerimizi aktaracağız.
*****
Bu Gün Kavaklı’dayız.
Bu gün Seçim durağımıza kaldığımız yerden devam ediyor, okurlarıma Kavaklı’dan selamlar gönderiyorum.
Kavaklı Belediye Başkanı İnci Tunç’u ziyaretimiz öncesi Kavaklı’da Esnaf ziyaretinde bulunduk. Arkadaşım Erdoğan Şendir’le birlikte sokaktaki genç, ihtiyar, kadın  ve çocuk herkesle konuştuk.
  İnci Başkanı başarılı bulanda var, bulmayanda. Ancak fikrini beyan etmeyenler çoğunlukta. Bazıları da  CHP’li olmadıkları halde Belediye seçimlerinde  İnci Başkana oy verdiklerini söylediler.
Kavaklı’da  Başkan İnci Tunç’u  en çok sevenler, kadınlar ve çocuklar. Görüşmelerimizden anladığımıza göre, İnci Başkan genç kadınların ablası, yaşlıların kızı ve çocukların anası olmuş. Bayan olma avantajını da iyi kullanarak, onların her sorunuyla bire bir ilgilenmiş, hep yanlarında olmuş.
Başkan Tunç görüşmemizde, Kavaklı’nın 40 yıllık bir Belediye olmasına rağmen,  köy gibi tüm yollarının toprak olduğunu belirterek, Başkan seçildiğinde   Belde meydanının bile toprak olduğunu söyledi.
İnci Tunç, ilk iş olarak alt yapı ve üst yapı çalışmalarını yaptıklarını, Peyzaj çalışması ile meydanda ki havuzu, Atatürk heykelini yaparak, meydanın zeminini parke taş döşediklerini ve  Kavaklı’yı köy görüntüsünden kurtarma çalışmalarına başladıklarını belirtti.
Daha sonra Kavaklı’nın  bütün yollarını statik kaplama yaptıklarını, Kavaklı’nın girişini ise 70 santim kazıp bu yolu yeniden yaptıklarını söyledi.
Beldenin Doğalgaz işini tamamen bitirdiklerini belirten İnci Başkan Doğalgaz geçen yerlerde yolların bozulduğunu ancak en kısa zamanda yolların yapım işine başlayacaklarını ifade etti.
Bir anısını bizlerle paylaşan Başkan İnci Tunç;” 2004 seçimlerinde tek bayan olarak seçimlere girdim. Rakiplerimin hepsi erkekti. Bir rakibim,  İnci hanım aday olacağına alsın çocukları  parka götürsün. Demişti. Ancak o zaman Kavaklı’da çocukları götürebileceğimiz bir park bile yoktu.  Biz hep  Kavaklı’da bir parkta oynama hayali ile büyüdük. Çocuklarımızın da park hasreti olduğunu bilerek, Seçim döneminde her mahalleye bir park sözü verdim. Göreve geldiğimin ilk ayında 4 Mahallemize çocuk parkı yaptırdım. O rakibimin sözünü dinledim. Çocuklarımızı alıp, yaptırdığımız parklara götürüyorum. Çocuklarımıza birde Kütüphane sözüm vardı. Kitap toplama kampanyası başlattık. Türkiye’nin her yerinden gelen kitaplarla kütüphanemizi oluşturduk.”dedi.
İnci Başkan Elektrik hatlarını da komple değiştirdiklerini  şu sözlerle anlattı; “Beldemizin elektrik hattı çok eskiydi. Rüzgar esse elektrikler kesiliyordu. İki aşamada Kavaklı’nın bütün elektrik hattını değiştirerek yeniledik. Eskiden Kavaklı’nın enerjisi 5 trafodan sağlanıyordu, şu  anda enerji 14 trafodan çalışıyor ve Kavaklı’da hiç elektrik kesilmiyor” dedi.
Başkan Tunç bu bilgilerden sonra Ulaşım,çevre düzenlemesi,dere ıslah projesi, reekrasyon çalışmaları, sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili  daha anlatacağı çok şey olduğunu belirtti. Bizde bunları da kaleme alırsak bu yazının yazı dizisie dönüşeceğini belirterek aldığımız bilgilerin yaptıklarını anlatmak açısından yeterli olduğunu söyledik.
   İnci Tunç CHP adayı olarak, 2004 yılında yapılan seçimlerde, 1935 seçmenden, 613’ünün  oyunu almış, DYP adayını 39 oyla geçerek  Belediye Başkanlığını kazanmış. DYP bu yarışta 574 oyda kalmış.
Ak Parti 521 oy alırken, MHP 227 oy almış.
İnci Tunç, 2004 yılında burun farkıyla kazandığı  seçimlerden sonra, 2009 yılı seçimlerinde, CHP’nin oylarını 338 arttırarak 951oya ulaşmış,  olmasına rağmen 73 oy fark yaparak ikinci kez Başkanlık koltuğuna oturmuş.
Bu seçimde Ak Parti 357 oy artışı sağlayarak, oylarını 878’e çıkardıysa da, bu oy artışı Ak Partinin seçimi CHP’den almasına  yetmemiş. DYP’de oylarında  163 artış sağlayarak, oyunu 574’ten 687 çıkarsa da, 3. Sıradan yukarı çıkamamıştı. Seçimde Oy kaybı yaşayan tek parti MHP’si olmuştu.
 MHP  oyları ise 179 kayıpla 227’den  48’e düşmüştü. Seçimi kazanamasalar da tüm partiler oylarını yükseltirken, MHP’nin kaybettiği oyların da İnci Tunç’a kayıp, Tunç’un  2. Defa Başkan olmasını sağlamıştı.
30 Mart 2014’te ne olur?  Eldeki veriler büyük ihtimalle İnci Tunç’un  3. Dönemde de Başkan olabileceğini göstermekle beraber, sağ oyların, sol oylardan fazla olması İnci Tunç için handikap olabilir.  İnci Tunç’un önceki seçimde aldığı oy 951,  Sağ partilerin oy sayısı ise 1613.
 Kavaklı’da sağ partilerin gösterecekleri adaylar seçim sonucuna etki edecek önemli bir faktör. Ak Partinin kabul görecek bir aday göstermesi halinde DYP seçmeninden Ak partiye olası bir kayma ihtimalinde  Başkanlık koltuğu el değiştirebilir.
MHP kabul görecek bir aday çıkarırsa bu defa Ülke genelinde DYP diye bir parti kalmadığı da düşünüldüğünde, Seçimden MHP’de galip çıkabilir.
Üçüncü bir ihtimal  DYP için de geçerli. Bu defa MHP ve Ak  Parti seçmeninden olası kayma durumunda Kavaklı’da DYP’nin de kazanma şansı olabilir.
Kırklareli İl,İlçe ve Beldelerinde ki tespitlerimize göre seçmen, Belediye Başkanlığı seçimlerinde genellikle Partiden çok, adaya oy veriyor. Bu   tespitimiz ve İnci Tunç’un iki seçimde de  az oy farkıyla kazanması (39 ve 73)
İster istemez farkın kapanabilirliği ihtimalini akıllara getiriyor.
Tabiki şu an itibariyle bunlar  birer varsayım. Bu varsayımlar karşısında Başkan İnci Tunç’unda alacağı karşı tedbirler vardır diye düşünüyorum.
Başkan İnci Tunç’un karşısına  çıkacak olan rakip adayların belli olmasından sonra bu soruların cevapları biraz daha netleşecek ve  ikinci seçim turumuzda daha kesin ifadeyle bir tahminde bulunma imkanımız olacak.

Bir başka seçim durağında buluşmak üzere hoşça kalın, Bayramınız kutlu, hayatınız mutlu olsun. 

Hiç yorum yok: