23 Ağustos 2013 Cuma

Bugünkü seçim durağımız Büyükkarıştıran.

Kırklareli Günlüğü

Faruk Ceylan
faruk ceylan39@gmail.com

Yerel Seçimler öncesi başlatmış olduğumuz seçim turunda Büyükkarıştıran Belediye  Başkanı Lütfü Karaman’ı Makamında ziyaret ettik.Uzun uzun sohbet ettik. Başkan’ın yaptıkları ve yapacakları o kadar çok ki bunlar kanaatimizce her Başkanının kolay yapacağı şeyler değil. 1999 yılından beri, 4 dönemdir Belediye Başkanlığı yapan Başkan Lütfü Karaman, şimdi 5. dönem Belediye Başkanlığına hazırlanıyor.
Başkan Karaman,  Büyükkarıştıran’ı uçuracağını iddia ettiği  Kuzey Kent Prosesini açıklamadan önce Belde nüfusunun 15 bini geçeceğini ifade etti ve proje hakkında şunları söyledi;
“Büyükkarıştıran’daki sanayi alanları ıslah sanayi alanlarına (ISA) dönüştürülmesi ve lojistik alanlarında imara açılması ile Beldemiz önemli bir konum kazanmıştır. Bu nedenle yeni yerleşim ve konut alanlarına ihtiyaç duyulduğundan Büyükkarıştıran Kuzey Kent Projesini başlattık. 
Kuzey Kent Projesinin alt yapı çalışmaları hızla devam ediyor. Bu planlama ile daha modern ve çağdaş bir yerleşim alanını Beldemize kazandırmış olacağız. 
  Kuzey Kent Projesi Plan notları açıklamalarına göre; planlanan alan 477610,82 m2 ve planlama alanına öngörülen nüfus 9000 kişidir. Planlama alanı D-100 karayoluna ve O-3 TEM otoyoluna 15 metre yol genişliği ile ulaşım bağlantısı sağlanmaktadır. Proje alanında yer alabilecek yapılara ilişkin olarak yapılaşma emsali konut alanlarında belirtilmiş olup, bu alanlarda iki farklı yapılaşma düzeni bulunmaktadır. Blok düzen konut alanları E:1,50, H:Serbest, Müstakil Konut Alanları ise ayrık nizam TASK:0,25 H:9,50 metre yapılanma koşulları getirilmiştir. Planlama Alanında nüfusun ihtiyacını karşılamasına yönelik Sosyal Donatı Alanları ve Yeşil Alanlar düzenlenmiştir. Proje alanında, gerek öngörülen nüfusa gerekse güneyinde bulunan yerleşik dokuya hizmet edecek bir ticari alan düzenlenmiştir.
  Planlama alanına konu olan Kuzey Kent Projemizin bulunduğu alanda şu an yerleşim bulunmamaktadır. Beldemizin kuzeyindeki bu alan İl merkezine 65 km, İlçe merkezine 20 km, D-100 Karayoluna 1,5 km ve O-3 TEM otoyoluna da 8 km uzaklıktadır.”
Başkan Lütfü Karaman için Bu projenin önemi çok büyük. Projenin hayallerinin Projesi olduğunu söyleyen Başkan Lütfü Karaman, Proje tamamlandıktan sonra nüfusun 15 bini geçebileceğini belirtti. 
Başkan, Büyükkarıştıran’ın girişinde de 70 dönümlük bir park yaptırıyor. Park Trakya’nın en büyük parkı olacak. Parkta dinlenme,eğlenme ve spor alanları olacak.
Başkan Lütfü Karaman dört dönemdir Belediye Başkanı. Bekli de Trakya’da beşinci dönem Belediye Başkanlığına hazırlanan tek Başkan.
Lütfü Karaman’ın Belediye Başkanlığı serüveni 1994 yılında başlamış, dört dönem aralıksız Belediye Başkanlığını kazanan Karaman Trakya’da bir rekora da imzasını koymuş.
Karaman ilk seçimini 1994 yılında  ANAP adayı olarak 865 oyla  kazanmış. Bu seçimde SHP 836, CHP 327,DYP 159,MHP 42 oy almış.
1999 seçimlerinde oylarını 1303’e yükselterek ikinci defa Belediye Başkanlığını kazanmış. En yakın rakibi CHP 965, DSP 558, MHP’de 67 oy almış.
2004 seçimleri de Hilmi Karaman’ın zaferiyle sonuçlanmış. Karaman bu defa oylarını 1791’e yükselterek Başkanlığı üçüncü defa kazanma başarısını göstermiş. Bu seçimde CHP 969, Ak Parti 411, MHP’de 31 oy alabilmiş.
Büyükkarıştıran seçmeni, 2009 Yerel Seçimlerinde de yetkiyi Lütfü Karaman’a vermiş ve  Karaman 2065 oyla Başkanlık koltuğuna dördüncü defa oturmuş. CHP 1614,Ak Parti 82, MHP’de 27 oyla  seçimi tamamlamışlar. 
Lütfü Karaman’ın, 1994 seçimlerinde 865 oy ve en yakın rakibine 29 oy gibi az bir fark yaparak başlayan Belediye Başkanlığı serüveni, 2009 seçimlerinde 2065 oya yükselerek devam etmiş.
 Dört defa ard arda seçim kazanarak Trakya’da bir rekor elde eden Başkan Lütfü Karaman, 14 Mart 2013 seçimlerinde Belediye Başkanlığını  beşinci defa kazanmaya hazırlanıyor.
Sokaktaki Vatandaş Başkan’dan memnun.” Memnun olmasak, kendisini  20 sene Başkan seçmezdik” diyorlar.
Siyasal olarak DP’li  olan Başkan Lütfü Karaman, Mart 2014 seçimlerine DP adayı olarak gireceğini söyledi.
Büyükkarıştıran’da yaptığı hizmetlerle dört dönem Başkanlığı kimseye bırakmayan Lütfü Karman, bir sürpriz olmazsa beşinci dönemde de Başkanlığı kazanacak gibi görünüyor.
Halkı memnun edecek hizmeti verip, onların gönüllerinde yer almak ve tabiri caiz ise, Belediye Başkanlığına abone olmak hiçte kolay bir iş değil. Halk adamı durup dururken dört defa Belediye Başkanlığı koltuğuna oturtmaz.
Gezdiğimiz 20 Belediye de böyle bir örneğe rastlamadık. Uzun yıllar rastlamakta biraz  zor görünüyor.
Büyükkarıştıranda durum bu. Başkanın karşısına kim aday çıkar, Başkanlığı kendisinden devralabilirmi? Bunu zaman göstrecek.  İkinci seçim turumuzda Büyükkarıştıran’ı yeniden ziyaret edecek, sizlerle yeni gelişmeleri paylaşacağız.

Hepinize Büyükkarıştıran’dan selamlar gönderiyor, mutlu ve umutlu günler diliyorum. Yeşilyurt Gazetesinin tiryakileri, değerli okuyucularım. Hoşçakalınız.

Hiç yorum yok: