23 Ağustos 2013 Cuma

Bu günkü Seçim Durağımız Evrensekiz

Kırklareli Günlüğü

Faruk Ceylan

Bu günkü  Seçim Durağımız Evrensekiz. Belediye Başkanı Halil Abanoz bizi çok samimi ve gülen bir yüz ile karşıladı.
 Bol espirili, kahkaha dolu sohbetimiz süresi içinde Abanoz’un sürekli gülen yüzü ve samimi hali çok rastlamadığımız bir Belediye Başkanı profilini ortaya koydu.
Başkan Abanoz; ” Hayatı çok fazla zorlamayacaksın. İşini doğru yapacaksın. En önemlisi  vicdanın rahat olacak. Doğru işler yapan karşılığını mutlaka alır. Hayatta olmasını istediğin şey değil, Allah’ın istediği olur. Ben böyle inanıyorum.”  diyor.
Başkan Abanoz, sorumuz üzerine Belediye Başkanı olmadan önce Evrensekiz halkına verdiği sözlerin tamamını yerine getirdiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu; “ 4 Kilometre Telekom hattını yer altına aldık. Ana caddede ki 3,5 Kilometre havai elektrik hattını yer altına aldık. Yeni elektrik trafosu yaptırdık. 22 Kilometrelik doğal gaz hattHhını tamamladık.  32 Kilometrelik kanalizasyon şebekesi inşaatını başlattık ve inşaat devam ediyor. Arıtma tesisini hayata geçireceğimiz proje için 310 milyon liraya arazi satın aldık. Yapım işi için çalışmaları başlattık. Ön yazışmaları yaptık. Kurum görüşlerini bekliyoruz Kısa süre içinde arıtma tesisi projemizi başlatacağız.
 Evrensekiz Sulama Kooperatifi  ile ortaklaşa Kavak Deresi mevkiinde 18 kilometre dere açımını gerçekleştirdik. Evrensekiz Soğucak deresinde 2010 yılında meydana gelen taşkından sonra ıslah çalışmalarına başladık.
Evrensekiz’den Ahmetbey istikametine doğru her iki yandan 3 metre yüksekliğinde 1500 metre uzunluğunda betonarme  perde duvarlar yapıldı. Kalan kısım için de çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.
Başkanlık görevine geldiğim ilk günden itibaren sayısız sosyal ve kültürel faaliyetlerde de  bulunduk. Bayraktepe mevkiinden gölete kadar yapılan sağlıklı yaşam yürüyüş yolunu tamamlayarak hizmete sunduk.  İşlev görmeyen eski Belediye kantarının yerine 60 tonluk elektronik kantarı ihale ederek yaptırıp hizmete sunduk.  Mahalle ve sokaklarımızda yol çalışmaları yaptık. Evrensekiz göletinden  Lüleburgaz’a giden yolun bakım ve onarımını Lüleburgaz Belediyesi ile ortaklaşa yaptık. Yetimler mevkiinde bulunan hasarlı köprünün onarımını yaparak hizmete sunduk. Yağmur suyu ve drenaj kanalı çalışmalarını tamamladık.
Sosyal etkinlikler olarak Ramazan ayları ve özel günlerde geziler düzenledik. Düzenlemeye de devam edeceğiz. Kültür Müzik ve Bahar Şenliklerine Ülkemizin en ünlü sanatçılarını Evrensekiz’e getirerek halkımızla buluşturduk.
Belediye Başkanı seçildiğim günden itibaren Kuran Kurslarını bitirip Hatim eden talebelerimize sürekli altın ve çeşitli hediyeler verildi. Verilmeye de devam etmektedir.  Her tertipte askere giden gençlerimize asker yemeği verilerek eğlenceler düzenledik. Bunu geleneksel hale getirdik ve her tertipte de düzenlemeye devam edeceğiz. Arıcılık ve fidancılık kursları düzenledik. Düzenlediğimiz  Yağmur dualarını da geleneksel hale getirdik.
Başkan olmadan önce  “Bir gün gelecek Evrensekiz’e Belediye Başkanı olacağım. Nasıl hizmet edilirmiş herkese göstereceğim.” Diyerek yola çıktım ve Belediye Başkanı oldum. Başkanlığım süresince Evr ensekiz’in modern bir kent olması için çok çalıştım. Son güne kadar da çalışacağım. Yeni dönemde yeniden adayım.  Bir dönem daha Belediye Başkanlığı yaparak, başlattığım projeleri bitirmek, yeni projelerle mutlu insanların yaşadığı modern bir kent meydana getirmek istiyorum. “  dedi.
Sohbetimizin ardından Evrensekiz’de esnafı ziyaret ettik. Sokaktaki vatandaşla görüştük. 
Evrensekiz’li vatandaşların yarısından  fazlası  Başkan Abanozu  çok çalışkan ve cana yakın bulduklarını söylüyorlar.  Sokaktaki vatandaş Halil Abanoz’a parti ayırmaksızın oy verdiklerini, vermeye de devam edeceklerini belirtiyor ve Yerel seçimlerde adaya oy verilmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar.
Halil Abanoz’un  Belediye Başkanlığını  kazandığı 2009 yılı Yerel Seçimlerinde  en önemli avantajı  halktan kopmadan halkın içinde olması ve sürekli gülen yüzü olmuş.  2014 Mart ayında yapılacak Yerel Seçimlerde de yaptığı hizmetlerin yanı sıra bu avantajı Başkan Halil Abanoz’u rakiplerinin yanında fazlasıyla öne çıkaracak gibi görünüyor.  
2004 yılı Yerel Seçimlerini 848 oy alan DYP adayı Halim Birgül kazanmış. CHP 438, Ak Parti 421 oy almış. Bir dönem sonra seçimi kazanacak olan MHP adayı Halil Abanoz ise   427 oy alarak seçimin üçüncüsü olmuş.
Halil Abanoz 2009 Yerel Seçimlerinde MHP’nin 427 olan oyunu 869’a yükselterek ipi göğüslemiş ve Başkanlık koltuğuna oturmuş. Bu seçimde CHP 756, DP 406 ve Ak parti 167 oy alabilmiş.
Sokaktaki vatandaşın çoğunluğunun, partili partisiz başarılı bulduğu Halil Abanoz 2. Dönem Belediye Başkanlığına hazırlanıyor ve şu an itibariyle yeniden seçilmek için sansı yüksek görünüyor. Tüm partilerin adayları belli olduktan sonra vatandaşın görüşünde Halil Abanoz lehine, ya da aleyhine bir değişiklik olurmu?  Bu sorunun cevabını da 2. Seçim turumuzda vatandaşın nabzını tutmaya çalışarak siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız.

Yeşilyurt Gazetesinin tiryakisi tüm okurlarımıza, Evrensekiz’den selamlarımızı gönderiyor,mutlu ve umutlu günler diliyorum. 

Hiç yorum yok: