20 Mayıs 2013 Pazartesi

Sinanlı Belediyesi Vasfi Şen Yağlı Pehlivan Güreşleri Tarihi Kırkpınar Güreşlerini aratmadı


Sinanlı Belediye Başkanı Ali Alkan'ın 2.sini düzenlediği Vasfi Şen Yağlı Pehlivan Güreşlerine Trakya akın etti. Sinan'lı Tarihi bir gün yaşadı.
 Başpehlivanların mücadelesi  Kırkpınarı' gölgede bıraktı.
*2.Sinanlı Belediyesi Vasfi Şen Yağlı Pehlivan Güreşlerinin Baş Pehlivanı Gökhan Arıcı oldu.
* Kırklareli Ak Parti Milletvekili Şenol Gürşan; “Burası Er Meydanı. Bizlerde Siyasetin Er meydanındayız. Başbakanımız da Siyasetin Baş Pehlivanı.
*Başkan Ali Alkan,  Ata sporu Güreşin yaşaması ve yaşatılması için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını söyleyerek, bu bilincin daha geniş kitlelere yayılması, maddi, manevi  desteklenmesi gerektiğine  dikkat çekti.
* İki defa Kırkpınar Baş Pehlivanlığını kazanan Recep Kara’nın mağlubiyeti izleyenlerde düş kırıklığı yaşattı.
Sinanlı Belediyesi tarafından 2.cisi düzenlenen,  Güreş Ağalığını Merhum Vasfi Şen’in oğlu Serkan Şen’in yaptığı, konukların  kırmızı dipli mumla davet edildiği, Sinanlı Vasfi Şen Yağlı Pehlivan Güreşleri,  Kırkıpınar Başpehlivanlarının da  katılımıyla Tarihi  Kırkpınar Yağlı Güreşlerini aratmadı.
Belediye Başkanı Ali Alkan’ın  muhteşem organizasyonuyla başlayan güreşler için  Güreş alanına  Sinanlı’dan gelen vatandaşların yanı sıra Çevre İl, İlçe ve Beldelerden gelen  Rekor sayıdaki güreş severler izdiham yarattı.  Güreş alanı hınca hınç doldu. Er meydanı Erkeklerin yanı sıra bayanlarında akınına uğradı. Bayan seyircilerde mevsim normallerinin üzerinde ki yakıcı sıcağa aldırmadan Finale kadar tüm güreşleri heyecanla izlediler. Sinanlı Vasfi Şen Yağlı Pehlivan Güreşlerinde 235 güreşçi er meydanına çıktı.
Güreşlere Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan, Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Malkara Emniyet Müdürü ve Belediye Başkanı Ali Alkan’ın ağabeyi Behçet Alkan, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Avukat Tahsin Avcu, Karahalil Belediye Başkanı Dindar Seçen, Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz, Üsküp Belediye Başkanı Erdoğan Kıyıcı,  Büyükmandıra Belediye Başkanı Şükrü Çölgeçen, Kofçaz 
Belediye Başkanı Nuri çalışkan, Sergen Belediye Başkanı Hasan Kaynar, Kırıkköy Belediye Başkanı Abdurrahman Gürkan,  Ak Parti Kırklareli İl Başkanı A.Zeki Kılavuz, İl Başkan Yardımcısı Ertan Özbek, İl Başkan Yardımcısı Yusuf Çebi, Ak parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Selahattin Minsolmaz,  Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı  Soner Çetin, Babaeski Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı ve Gaziler Derneği Başkanı Adil Ciner, Ak Parti Lüleburgaz Belediye Meclis üyesi Tansel Koç, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hilmi Kahraman, Uzunköprü Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı ve Belediye Başkanı Ali Alkan’ın yakın dostu Panço Mustafa, Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği  Başkanı Ali Dermenci, Ak parti Babaeski  Belediye Başkan Aday adayı Mustafa Kasapoğlu, Tekirdağ Köfteleri Sahibi ve Güreş Ağası Halil Sayan, Malkara Güreş Ağası Mustafa Oflas, Çardak Güreş Ağası Ramazan Güven, İstanbul Kağıthane Güreş Ağası Yusuf Yoldaş, Sinalı’dan  İş Adamı Tahsin Kesim, Kırklareli’den  İş Adamı Ali Taşkın, İstanbul’dan  İş Adamı Mehmet Yıldız, İş Adamı  Levent Becan,  , Güreş Federasyonu As Başkanı Gürol Günay ve Güreş Federasyonu Yürütme Kurulu Başkanı Metin Başdemir, Başkan Alkan’ın konuğu olarak katıldılar.
Sinanlı Belediyesi, Vasfi Şen Yağlı Pehlivan Güreşlerinin açılış konuşmasını, Güreş Ağası  Serkan Şen yaptı.
Güreş Ağası Serkan Şen Konuşmasında şunları söyledi; “ 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı  arife’sinde böyle bir spor etkinliğini organize ettiğimiz için gurur duyuyorum. Bu vesile ile bütün Sinanlı halkının, güreş severlerin, değerli sporcularımızın, şu anda burada bulunan Basın mensupları ve  Televizyoncular aracılığı ile tüm izleyenlerimizin, Türk Milletinin Bayramını kutluyorum.
19 Mayıs deyince şüphesiz aklımıza Mustafa Kemal Atatürk geliyor. Onun Ülkemize kattığı değerleri hepimiz çok iyi biliyoruz.
Mustafa Kemal Atatürk’ün Güreş sporuna  büyük merakı ve sevgisi vardı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, henüz 12 yaşındayken  Selanik’te düzenlenen güreşlere gidermiş. Güreş sevgisi böyle başlamış. 19 Eylül 1933’te Maksim Gazinosunda yapılan Türkiye-İtalya Milli Güreş karşılaşmasını Dolmabahçe’de radyodan naklen yayında dinlerken çok heyecanlanmış ve hemen Maksim gazinosuna hareket etmiş. Spiker Said Çelebi salonda Atatürk’ü görünce çok  şaşırmış. Sandalyeye çıkarak hınca hınç dolu salona anons yapmış. Salon dalga dalga açılarak Mustafa Kemal’e en önden yer açmış. Gazi Mustafa Kemal  Türk Güreşçiler galip geldikçe heyecandan yerinde duramaz olmuş. İtalyan’ların Dünyaca ünlü Güreşçi’si Lombardi ile Saim Arıkan’ın güreşi Atanın heyecanını zirveye taşımış. Ata bu güreşi seyrederken bu güne kadar böyle büyük bir heyecan yaşamadığını  yanındakilerle paylaşmış. Maçın 9. Dakikasında,  Saim Arıkan, İtalyan’ların Ünlü güreşçisini Mindere yapıştırmış. Atayla Saim bu dakikada göz göze gelmişler. Ata bulunduğu yerden zıplayarak kollarını havaya kaldırmış ve o gür sesiyle;  “Yaşa Saim!” diye bağırmış.

Babam Vasfi Şen bu güreş sporuna aşıktı. Güreş hayatında Uluslar arası başarılar elde etti. Güreş Federasyonunda görevli olduğu dönemde Uluslar arası Güreş tarihine imzasını atan Ülkemizin gururu olan çok sayıda güreşçi yetiştirdi.
Şimdi görevi biz teslim aldık. Bizde Ata sporumuz olan Güreşe katkı sağlayabilmek, Türk Millet’ini gururla temsil eden güreşçiler yetiştirmek için çalışıyoruz. Çalışmaya da devam edeceğiz.” Dedi.
Kırklareli Ak Parti Milletvekili Şenol Gürşan’da yaptığı Konuşmada; “ Burası Er Meydanı. Bizlerde Siyasetin Er meydanındayız. Başbakanımız da Siyasetin Baş Pehlivanı.
Tıpkı Güreşçi kardeşlerimiz gibi mücadele ediyoruz. Onlar kazanıp Şampiyon olmak için, bizler Ülkemizin daha iyi yerlere gelmesi, insanlarımızın daha mutlu yaşaması için.
Türkiye Başbakanımızla tüm Dünyada itibar kazanmıştır. O asla popülist politikalar peşinde olmadı, insanımızın yarınının bu günden daha iyi, daha güzel olmasının peşinde oldu.  Başta eleştirildi. Zaman içinde eleştirenler bile Başbakanımızın haklılığını kabul etti. Ama  Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı bunu anlamamakta ısrar ediyor.

Yurt dışına çıkıp Başbakanımızı şikayet etmeye gitti. Kendisine randevu bile vermediler.
“Yalancıdan Başbakan olmaz “ diyor. Aslında doğru söylüyor. Millet, yalancı olsa ona oy vermez, Başbakan yapmazdı.” Dedi.
Milletvekili Gürşan, Vasfi Şen Yağlı Pehlivan Güreşleri Organizasyonunun geçen yıl olduğu gibi bu yılda kusursuz olduğunu söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti; “Ata sporumuzu yaşatmak için çalışan ve  Bu güzel organizasyonu gerçekleştiren, başta Belediye Başkanımız Ali Alkan’ı, Güreş Ağası Serkan Şen’i ve emeği geçen herkesi tebrik ediyor, Biraz sonra Er meydanında mücadele edecek olan güreşçi kardeşlerime başarılar diliyorum.” Dedi.
 Ata sporumuzu yaşatmak için büyük çaba sarf eden, Kırkpınar kıvamında bu mükemmel organizasyonun  Baş Mimarı olan, Sinalı Belediye Başkanı Ali Alkan’da yaptığı konuşmada, Güreş organizasyonu davetlerine icabet eden herkese teşekkür etti.
Başkan  Ali Alkan,  Ata sporu Güreşin yaşaması ve yaşatılması için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını söyleyerek, bu bilincin daha geniş kitlelere yayılması ve  maddi,manevi desteklenmesi gerektiğine  dikkat çekerek, Güreşçilere başarılar diledi.

Kıran Kırana geçen Güreşlerde en büyük sürpriz,  iki defa Kırkpınar Baş Pehlivanlığını kazanan Recep Kara ile Ahmet Kavakçı arasındaki 2.tur müsabakasında yaşandı.
Karşılaşmanın 13. Dakikasında Recep Kara, Ahmet Kavakçı’ya kendi oyunu ile ters düştü ve tuş olup elendi. Recep Kara’nın mağlubiyeti izleyenlerde düş kırıklığı yaşattı.

13 dakikada tuş  olan ünlü güreşçi Kara belinde meydana gelen sakatlıktan dolayı uzun süre yerden kalkamadı. Sağlık ekiplerinin müdahalesi ile yerden kalkabilen Recep Kara’nın ciddi bir sakatlığının bulunmadığı öğrenildi.
Baş Pehlivanlık final güreşinde  Karamürsel’li iki güreşçi, Gökhan Arıcı ile Güngör Ekin karşı karşıya geldi.
 Finale adını yazdıran bu iki güreşçi seyrine doyum olmayan güzellikte bir müsabaka ortaya koyarak,  güreş severler tarafından dakikalarca alkışlandılar.

İzleyiciler, Kırkpınar’da ki final maçların da güreşçilerin şampiyonluğu kaçırmamak için fazla tedbirli güreştiklerini ve genelde güreşlerin itiş kakışla ve zevksiz   geçtiğini söyleyerek, Sinalı’da ki bu final maçının başka yerde yaşanmadığını ve seyretmeye doyamadıklarını söylediler.
Mükemmel güreş oyunlarının ortaya konulduğu ve güreşin tüm inceliklerinin sergilendiği, Kıran kırana  finalin  galibi, rakibini mükemmel bir oyunla tuş eden Gökhan Arıcı oldu.
Gökhan Arıcı,  2.Sinanlı Belediyesi Vasfi Şen Yağlı Pehlivan Güreşlerinin Baş Pehlivanlığını kazanırken, Güngör Ekin 2. Arif Akın 3.  Fatih Atlı’da 4. Oldu.
2.Sinanlı Belediyesi, Vasfi Şen Yağlı Pehlivan Güreşlerinde alınan toplu sonuçlar:

Minik 1
1-Mehmet Erdoğan
2-Sinan Kaya
3-Gökmen Başkan
Minik2
1-Serdar Yıldırım
2-Oğuzhan Çavdar
3-Emrah Kaya
Teşvik1
1-Mustafa karagöz,
2-Samet Kuş
3-Atakan Makas
Teşvik2
1-Hamza Güneysu
2-Kemal Tekman
3-Serkan Makas
     Tozkoporan
      1-Enes Kuş
      2-Eyüp Özçakır
      3-Mert Sağlam
     Ayak
<!--[if !supportLists]-->1-      <!--[endif]-->Alpaslan Tekman
<!--[if !supportLists]-->2-      <!--[endif]-->2-Ömer Özbek
<!--[if !supportLists]-->3-      <!--[endif]-->3-Adem Yılmaz
Deste Küçük
1-Fethi Diken
2-Rıdvan Kaya
3-Muzaffer Caner Koşum
Deste Büyük
1-Abdül Refik Özer
2-Ali Yücel
3-Emre Gürbüz
Küçük Orta
1-Hüseyin  Gümüşalan
2-Semih Yılmaz
3-Süleyman Efeoğlu
Büyük Orta
1-Rıfat Poyraz
2-Kazım Sam
3- Asil Çelik
K.Orta Büyük
1-Cihan Topçu
2-Nursel Kaya
3- İsmet Karabulut
Başaltı
1-Mustafa Yenisancak
2-Hasan Zeybek
       3-Nedim Gürel 

Hiç yorum yok: