7 Aralık 2016 Çarşamba

ANITKABİRDE MUHTEŞEM BULUŞMA*Çağdaş Yaşamı Destekleme  Derneğinin, Çağdaş Gençliği geleneksel Anıtkabir buluşmasının sekizincisini gerçekleştirdi. ÇYDD Genel Başkanı, Genel Başkan Yardımcıları ile 3 bin kişiyi aşan buluşma muhteşem görüntülere sahne oldu. Anıtkabir Buluşmasına ÇYDD Kırklareli İl Başkanlığıda bir otobüs dolusu gönüllü ile katıldı.

* Başkan Birsen Türkoğlu Meriç, düzenlenen etkinliğe katılımlarında  kendilerine araç tahsisi eden, yolluk temin eden Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’na, Belediye Başkanlığı çalışanlarına ve  kendilerini Ankara’ya götüren kaptan şöförlerine,  ÇYDD üyeleri adına  gazetemiz aracılığı ile gönülden teşekkür ettiğini söyledi.

Kırklareli Haberci-Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin  yedi yıldır devam eden geleneksel Anıtkabir buluşmasının sekizincisi 3 binden fazla katılımla gerçekleştirildi. Muhteşem buluşmaya  Kırklareli Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kırklareli İl Başkanı Birsen Türkoğlu Meriç,  yönetim kurulu üyeleri  ve Dernek  üyeleriyle birlikte Çağdaş Yaşamı destekleme Derneğine gönül veren bir otobüs dolusu  Kırklarelili ‘de katıldı.
Binlerce insanın Aslanlı yoldan başlayan Anıtkabire yürüyüşü görkemli şekilde mozeleye kadar devam etti. Mozoleye çelenk konulması, saygı duruşu ve Çağdaş Gençlik Merkez Birimi Kolaylaştırıcısı Altuğ Özşekerci’nin “Anı Defteri”ni imzalamasıyla sürdü.
Altuğ Özşekerci, katılıcılara hitaben yaptığı konuşmada; “Bilimsel eğitimi, ulusal birliği ve çağdaş topluma ulaşmayı kendine görev edinmiş büyüklerimizin onurlu mücadelesi sonucu bugün burada, huzurunda  bulunan yoldaşlarım adına söyleyebilirim ki, bir an olsun umudumuzu yitirmiş değiliz! Ülkedeki problemler gözümüzde büyüdükçe senin sözlerine başvuruyoruz. Senin yaşadıklarını düşünüyor, kendimizde güç buluyoruz. Pes etmek senin gençliğine yakışmaz! Biz Cumhuriyetin daimi bekçisi olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğimize ant içiyoruz!” yazdı. Gençler, müzeyi gezdikten sonra Çağdaş Gençlik Cumhuriyet Konseri’nin yapılacağı Çankaya Belediyesi Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’na gitmek üzere Anıtkabir’den ayrıldı. Çankaya Belediyesi’nin görevlileri, gençleri, spor salonunun önünde sıcacık çorbayla karşıladı.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, konser öncesi yaptığı açış konuşmasında Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen gençlere “Sizlerin Anıtkabir ziyaretiniz şekli bir ziyaret değildir!” dedi. Çelikel sözlerini “Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlik farklı bir gençliktir; biz bu konseri bilgili, donanımlı, laik, demokratik, insan haklarına saygılı bir yönetimden yana; emeği, tevazuyu, dürüstlüğü ilke edinen gençlerimiz için düzenledik. Konseri özgürlüğe adanmış hayatlar, ömrünü zindanlarda geçiren tutuklu gazeteci, sanatçı, aydınlara adayalım. Atatürk gençliği bizlere gurur veriyor; ancak iktidarı korkuttu ki  “Başkanlığa Hayır” mitingini bir gün önce yasakladı.  Dayatılan ‘Başkanlık’ Türk milletinin artık hukuka ihtiyacı kalmadığının tescili olacaktır.” dedi. Özşekserci bu   ifadelerini katılımcılara deklare ettikten sonra aynı cümleleri anı defterine yazdı ÇYDD Genel Başkanı Aysel Çelikel, gençlerden hazırlığı yapılan sistemin Türkiye Cumhuriyeti’ni üçüncü sınıf yönetimler düzeyine indireceğini, güvencesiz, hukuksuz, yolunu şaşırmış bir ülke olacağımızı her yerde anlatmalarını istedi. Adalet yoksa toplumun geleceğinin de olmayacağını yüksek sesle haykırmaları gerektiğini belirtti.
Genel Başkan Çelikel sözlerini Zülfü Livaneli, Ferhat Livaneli, Livaneli Orkestrası ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e teşekkür ederek tamamladı.
Çağdaş Gençlik Merkez Birimi Kolaylaştırıcısı Altuğ Özşekerci, gençler adına yaptığı konuşmada gençlerin çağdaş bir Türkiye için Atatürk ilke ve devrimlerinden ayrılmayacaklarının sözünü verdi.
 Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’de; "Türkiye'nin dört bir tarafından Mustafa Kemal Atatürk'ün Çankaya'sına hoş geldiniz!" diyerek başladığı konuşmasını; "Akla dayanmayan hiçbir düşünce yaşayamaz.” diye sürdürdü. Başkan Taşdelen, sözlerine şöyle devam etti; “Atatürk'ün adını meydanlardan, statlardan, okullardan sildiler ama bunu yaparken unuttukları bir şey vardı. Mustafa Kemal Atatürk bu ülkeyi yoktan var etti. Çukurova'nın pamuğunda, Trakya'nın ayçiçeğinde, Uludağ'ın karında, Fırat'ın akan suyunda hep Atatürk var. O nedenle O'nu asla silemeyecekler, unutturamayacaklar." dedi.
Zülfü Livaneli de yaptığı konuşmada gençlere; "Sizin gibi aydınlık insanların toplumdaki etkileri emin olun ki sandığınızdan çok daha büyük. Geçici sürelerde insanlar umutsuzluğa kapılabilir ama sizlerin de desteğiyle Türkiye çok güzel aydınlık günlere, güneş toplanan günlere gidecektir." dedi. Konuşmaların ardından Ferhat Livaneli Orkestrası eşliğinde Cumhuriyet konseri başladı.

Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen gençler sanatçıların söylediği özgürlük ve kardeşlik şarkılarına hep birlikte eşlik ettiler
Muhteşem Anıtkabir buluşmasının ardından kendisiyle görüştüğümüz Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kırklareli İl Başkanı Birsen Türkoğlu Meriç, ÇYDD Genel Merkezinin 3 yıldır aralıksız olarak Türkiye Kayder ödülüne layık görüldüğünü, ÇYDD’nin Sivil Toplum Kuruluşu olarak Dünya markası olma yolunda  Kırklareli olarak imkanlar ölçüsünde çaba gösterip katkı sağlama mücadelesi verdiklerini, bu etkinliğe katılmaktan büyük onur duyduklarını ifade etti. .
Başkan Birsen Türkoğlu Meriç, düzenlenen etkinliğe katılımlarında  kendilerine yolluk temin eden Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’na, Belediye Başkanlığı çalışanlarına ve  kendilerini Ankara’ya götüren kaptan şöförlerine,  ÇYDD üyeleri adına  gazetemiz aracılığı ile gönülden teşekkür ettiğini söyledi.


Hiç yorum yok: