23 Ağustos 2016 Salı

(ÖZEL HABER) Kaynarca’nın yer altı sıcak suları yer yüzüne çıkıyor


Başkan Serdar Türker; "Beldemizde ki şifalı yer altı sıcak suları  sayesinde termal tesisler (Kaplıca) kurulabilir ve    Kaynarca  sağlık turizmi açısından büyük bir ziyaretçi akınına uğrayabilir."
Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker


Faruk CEYLAN 
Kaynarca’nın güneyinde, hamam suyu olarak bilinen bölgede ki, yer altında bulunan sıcak su kaynağı yer yüzüne çıkarılıyor.
Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker tarafından iki yıldır bu alanda MTA tarafından sondaj yapılması için yazışmalar yapılmış. Başkan Türker’in resmi çerçevedeki ısrarlı girişimlerinin netice verdiğini yine Belediye Başkanı Serdar Türker’den öğreniyoruz. Başkan Türker sıcak su kaynağı  ile ilgili yaptığı özel  açıklamaları bizlerle paylaştı. Başkan Türker konu hakkında  şunları kaydetti;
 “ Beldemizin güneyinde bulunan   Hamam suyu  bölgemizde ki termal yer altı sıcak sularının sondaj yapılarak yer yüzüne çıkarılması için Belediye Başkanı seçildiğim ilk günden beri çalışıyorum. İki yıldır Maden Tetkik Arama  (MTA) Genel Müdürlüğünün bölgede sondaj yaparak sıcak suyu yer altından çıkarması için yazışmalarımızı aralıksız  sürdürdük. Yeraltından akan termal sıcak su kaynaklarının varlığını, bu sıcak suların yer yüzüne çıkarılmasının ekonomik ve sosyal getirilerini anlattık. Yaptığımız girişimler netice verdi ve MTA Genel Müdürlüğü yetkilileri  Hamam suyu bölgemizde sıcak su arama çalışmaları ile ilgili sondaj çalışmalarını başlattı.
Buradan  çıkarılacak  sıcak su sayesinde termal tesisler (Kaplıca) kurulabilir ve    Kaynarca büyük bir ziyaretçi akınına uğrayabilir. Kaynarca’nın İstanbul’a yakınlığını ve ulaşım kolaylığını da hesaba katarsak Beldemiz  gelecekte sağlık turizminin merkezi haline gelebilir.
Ayrıca bu sıcak su duruma göre evlerde sıcak kullanım suyu olarak hatta ısınma amacı ile de   kullanılabilir. Tabi ki bunlar suyun yer altından çıkarıldıktan sonra ki  durumunun uzmanlar tarafından  etüd edilmesinden sonra hayata geçirilecek projelerdir.
 Kaynarca’nın  soğuk kaynak sularından da  elektrik enerjisi üretme projemizle ilgili alman uzmanlarla görüşmelerimiz devam ediyor. Beldemizle ilgili sürekli yeni projeler üretmeye devam ediyoruz. Benim amacım Kaynarcamızı sadece Türkiye değil dünya çapında bir Belde haline getirmektir. Bunu da adım adım gerçekleştiriyoruz. Ulusal ve  Uluslar arası alanda bir çok dünya Devleti ile görüşmelerimiz sürüyor. Kaynarca Türkiye’de ve dünya’da tanınır hale gelmeye başladı. Hizmetlerimizin  ulusal Basında yer alması sayesinde  Kaynarca herkes tarafından yakından takip ediliyor. Beldemiz artık herkesin dikkatini çekiyor. Yurt içinden bir çok büyük şirket Kaynarca’ya yatırım  planları yapıyor. Koç Holdingle   müşterek yatırımlar için görüşüyoruz.  Görüşmelerimiz olumlu şekilde devam ediyor.  Gayretli çalışmalarımızla Beldemiz, İlimiz ve  ülke sınırlarını aşmaya başladı. Kırklareli adını Kırıkkale ile karıştıranlarda artık Kırklareli adını öğreniyor.
Beldemiz ve Kırklareli halkının, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Kesimoğlu’nun  büyük destekleri ile sürekli yeni hedefler belirliyor, yeni projeler üzerinde çalışıyoruz. “ dedi.  

   

Hiç yorum yok: