16 Kasım 2014 Pazar

Malkara Günlüğü Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun

Malkara Günlüğü

Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun.

Faruk CEYLAN
farukceylan39@gmail.com

Tekirdağ  dendiğinde  “Üç Kemaller Diyarı” akla gelir. Atatürk’ün hürriyet aşkının ilk kıvılcımlarını aldığı vatan ve özgürlük şairi Namık Kemal  Tekirdağlıdır.  İkinci Kemal, Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürk topraklarını önemli tarihsel olaylarla ilgili olarak beş defa  şereflendirdiği Tekirdağ’da; 23 Ağustos 1928 tarihinde harf devrimi ile ilgili olarak Tekirdağ ve Tekirdağ’lılardan memnunluğunu şu  sözlerle ifade etmiştir; “…az zaman sonra ve Türk harfleriyle, göz kamaştırıcı Türk manevi inkişafının vasıl olabileceği kudret ve itibarın seviyesini gözlerimi kapayarak şimdiden o kadar parlak görüyorum ki, bu manzara beni gayşediyor (Kendimden geçiriyor). Ben yalnız bu gün Tekirdağlılarda sezdiğim ruh ve hissi halete, yalnız buna dahi istinaden kat’i olarak beyan ederim.”
Malkara İl merkezinin yaklaşık 56 km batısında yer almaktadır.Tekirdağ iline 56 km uzaklıkta olan Malkara'nın kuzey batısında Uzunköprü, kuzey doğusunda Hayrabolu, güney doğusunda Şarköy, güneyinde Gelibolu, batısında ise Keşan bulunmaktadır. 1.149 km²'lik yüzölçümü ile Tekirdağ ilinin toprak alanı en geniş ilçesidir.
Malkara 1870 yılına kadar Gelibolu'ya bağlı kalmış bu tarihte Edirne vilayetine bağlı Tekfurdağ Sancağına (Tekirdağ) bağlanmıştır. Bazı kayıtlara göre de Malkara 1880 yılında ilçe olmuştur.

Malkara’ya Osmanlı döneminde iskan politikasına uygun olarak Anadolu’dan getirilen Yörükler yerleştirilmişlerdir.
İstanbul’un Türkler tarafından alınmasından sonra Malkara Balkanlara yapılan seferler sırasında büyük önem kazanmıştır. Fatih döneminde Malkara “Evlad-ı Fatihan” adıyla anılan Akıncıların merkezi olmuştur.
Malkara Osmanlı Rus savaşında işgale uğramış ve önemli göçlere sahne olmuştur. En kötü günlerini Balkan savaşlarında yaşamıştır.  1912’de Bulgarlar tarafından işgale uğramıştır. Bu işgalde 500 den fazla kadın ve çocuk şehit edilmiştir. Katledilen kadın ve çocuklar toplu olarak gömülmüşlerdir. Tarihi kaynaklara göre bu işgal 8.5 ay sürmüştür. Bu sırada Malkara yağma edilmiş, yakılmış ve yıkılmıştır. İlçe 1913 yılında Mustafa ve Enver Paşa birlikleri tarafından kurtarılmıştır ama Malkara kurtarıldığında bir harebe halindedir.
Son defa 1. Dünya savaşı sonunda 1920 yılında Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. 14 Kasım 1922 tarihinde Yunanlılardan kurtarılmıştır.
Verdiği can ve mal kayıpları ile tarihte büyük acılar yaşayan Malkara’mız Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm imkansızlıklara rağmen başlattığı Kurtuluş savaşında  özgürlüğüne kavuşmuştur.
Bu gün Malkara’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünü yaşıyoruz.  Kurtuluşun Baş komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle  anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.
Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Tüm hemşehrilierimizin Kurtuluş Bayramını kutlar, hepimizin bu toprakların nasıl kazanıldığını, hassasiyetle sahip çıkmamız gerektiğini hatırlayarak  saygı ve sevgilerimi sunarım. 

Hiç yorum yok: