29 Ekim 2014 Çarşamba

Bu kızanlarda iş var.Bu kızanlarda iş var!

Faruk CEYLAN

Kırklareli Üniversitesi Radyo Televizyon Proğramcılığı bölümü öğrencileri harçlıklarını ortaya koyarak sinema filmi çekiyorlar. Sinema filmi çekmek üzere bir araya gelen 25 öğrencinin çektiği filmin yönetmenliğini sınıf arkadaşları M.Ali Akyıldız yapıyor. Parasız pulsuz büyük bir işe kalkışan,  gelecekte  Türkiye’nin en genç sinemacıları olmaya aday gençler daha  geçen sene liseyi bitirmiş ve bu yıl Kırklareli Üniversitesi Radyo Televizyon Proğramcılığı bölümünde eğitimlerinin siftahını yapmışlar. Çok genç ama bir o kadar da kabiliyetli bu pırıl pırıl gençler sinema filmi çekebilmek için ailelerinin gönderdiği harçlıkları bir araya getirerek yola çıkmışlar. Sur kafenin yanında ki tarihi binayı düzenleyerek film seti  haline getirmişler. Yaşıtları babalarından gelen para ile öğrenciliğin tadını çıkarır gezip  eğlenirlerken, onlar sinema aşkı ile yemeden içmeden gece yarılarına kadar çalışarak şimdiden Türk sinema dünyasına girebilmek için görmeye değer bir çaba sarf ediyorlar.
Bu pırıl pırıl ve çalışkan gençlerle, Sur kafeye kahve içmeye gittiğimde, Kafe işletmecisi Engin Bilgin sayesinde  tanıştım.  İyi ki de tanıştım. Büyük bir ciddiyet ve disiplin içinde ki çalışmalarını izledim. Metruk binayı kendi imkanları ile nasıl harika bir set haline getirdiklerini gördüm.  İşlerini  büyük bir aşk ile yaptıklarına tanık oldum. Yönetmen M.Ali Akyıldız, “Maskenin yüzü sözlüğü” adlı bir roman yazmış. Roman henüz yayınlanmamış. Bu roman filmin konusu olacak. Senaryo da M.Ali Akyıldız tarafından kaleme alınmış.
Genç sinemacıların planına göre çektikleri sinema filminde Roman’ın tanıtımı yapılacak. Roman yayınlanıp piyasaya çıktığında ise elde edilecek gelirin tamamı Lösemili çocuklar ile Çocuk Esirgeme Kurumuna bağışlanacak. Bu erdemli düşüncenin ardından romanın yayınlanabilmesi için Parafiks yayın evi sahibi, “Peymani Tılsım”, “Osmanlının gizli sırları”, “Beyaz Ley hatları “, “Aşk sandığı” gibi eserleri edebiyat dünyasına kazandırmış olan genç yazar Murat Çavga ile kitabın yayını için görüşme sözü verdim.  Onlara Murat Çavga’nın popüler yazarlardan ziyade genç yazar ve yeteneklere imkan tanıdığını anlattım.  Çok mutlu oldular. Sessiz sedasız çalışırlarken birinin gelip kendilerine katkı sözü vermenin hazzını yaşadılar. Sevinçten havalara uçtular ve o kadarcık bir destek sözünde bulunmamın kendilerini ateşlediğini, şevklerini ve çalışma azimlerini arttırdığını sevinç çığlıkları atarak ifade ettiler.
Bu çocuklarda fark edilmesi gereken bir ışık var. Biz Trakya’lıların tabiri ile “Bu kızanlarda iş var.” Mutlak sahip çıkılması desteklenmesi gereken bir iş…
Bu yaşta bir çok genç kötü alışkanlıklar edinip, kötü yollarda yürürken onlar günü simit ve çayla  geçirip harçlıkları ile sanat yolunda yürüyorlar.
Çekingenlikleri açıkça belli olan bir ruh hali ile  bana  Kırklareli Valisi ve Belediye Başkanından maddi destek alıp alamayacaklarını sordular. Bu konuda  benim bir şey söylememin doğru olmayacağını, doğrunun Valimiz Esengül Civelek ve Belediye Başkanımız M.Siyam Kesimoğlu ile bizzat kendilerinin görüşmesinin olduğunu söyledim onlara. Umuyorum ki bu girişimleri karşılıksız kalmaz.
Filmin yönetmenliğini Senaryo yazarı M.Ali  Akyıldız yapıyor. Akyıldız aynı zamanda filmin kameramanı ve oyuncu. Filmin jönü Baş rol oyuncusu Ali Şarman. Kadro oldukça zengin toplamda 25 kişilik bir ekibe sahipler.  Işık’ta, ışık gibi bir delikanlı Yağız Küçük var. Makyöz’de Eylül Akyüz.
 Eylül’e benimde kızımın Ankara’da okuduğunu, babaları için kızlarının çok kıymetli olduğunu söylediğimde iki damla göz yaşı süzüldü gözlerinden. İçim acıdı… Bir tarafta gurbetlik, öbür tarafta tüm imkansızlıklara rağmen sanat aşkı. Aşk böyle bir şey işte. İçinizde o aşk yoksa isteseniz de olmaz zaten.
Soyut anlamlara beden yüklenen filmde, insanın hayal dünyası ile gerçek dünya arasında ki çatışma anlatılıyor. Filmde,  Sevim Karslı,Buse Pehlivan, Ebru Çağlar, Davut Balcı, Koray Gülcü, Yağız Küçük, Ahmet Karakaya, Keziban Yuca, Gökhan Deliktaş, Çiğdem Kuruoğlu, Eylül Akyüz, Göker Toska, Sebahat Çelik, Emre Demirbaş, Nursena Ergin Buğuzlu ve M.Ali Akyıldız rol alıyor.
Tüm imkansızlıklara rağmen   toplum adına güzel işlerin  mücadelesini  veren evlatlarımızı gönülden kutluyor, özellikle iş  adamlarını  Kırklareli’nin  adını belki de tüm Türkiye’ye duyuracak olan bu gençlere sahip çıkmaya davet ediyorum.


Hiç yorum yok: