5 Eylül 2012 Çarşamba

Kırklareli Belediye Başkanlığı seçimleri için duydumlar ve konuşulanlar.KIRKLARELİ GÜNLÜĞÜ
Faruk CEYLAN

Yerel seçimlerin 2013 Ekim ayında yapılması için çalışmalar sürerken, Partiler de  Kırklareli'nde  seçim hazırlıklarına sessiz ve derinden devam ediyor. CHP'sinde 8 aday yarışa katılmak için hazırlanıp, adaylıklarını kamuoyuna açıklarken, Adaylık için İl Başkanı Vecdi Gündoğdu ismi sıkça konuşuluyor.  Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur adı ise Vecdi Gündoğdu'dan daha fazla ön plana çıkıyor. Vatandaş Başkur'u Belediye Başkanı olarak görmeyi çok arzu ettiklerini dile getiriyorlar ama Başkan yardımcısı Başkur adaylıklarını açıklayanlar arasında yok. Önümüzdeki günler ne gösterir, aday olurmu olmaz mı bekleyip göreceğiz ancak   Başkur'a büyük bir sevgi olduğu açıkça ortada.
 AK Partide henüz kimin aday olacağı konusunda ciddi bir bir duyum yok. Ancak vatandaşın favorisi Selahattin Minsolmaz. Partililer Minsolmaz'la kesin kazanacakları görüşünde ama  Ak Parti Genel Merkezi tarafından Kırklareli'li olmayan eski bir Bakanın Kırklareli'nden  aday gösterileceği şeklinde  söylentilerde ortada dolaşıyor.
   Sokaktaki vatandaşın büyük bir kısmı  Ak Parti'ye kırgın. Ramazan boyunca vatandaşla yaptığım görüşmeler Ak Parti adına pek iç açıcı değil. Ramazan ayının son haftasında Şaban Özefsun'un parkında Ak Parti ağır toplarından 25-30 kişilik bir gurubun eski milletvekili Gökhan Sarıçam'la birlikte hararetli bir sohbet içinde olduklarını gördüm. Hararetin sebebi oruçmu, yoksa başka birşeymiydi bilmiyorum ama görünen o ki Ak Parti de görev başında bulunanlar için pek hayra alamet bir toplantıya benzemiyordu bu toplantı. Toplantıda tahmin edilmesi çok zor isimler vardı. Durum  Ak Parti de guruplaşmaların olacağını gösterir bir görüntü arz ediyordu. Tabi ki bu sadece bir tahmin ama Ak Partinin Yönetim kurulunda olan insanların eski Milletvekili Sarıçam'la aynı karede yer alması  insanı ister istemez  düşündürüyor...
 Ak Partinin iftar yemeklerinin Hüsmen Terkin şova dönümesi de  sokaktaki vatandaşı ciddi anlamda kızdırmış. Vatandaş İl Başkanı Sayın Terkin'i samimi bulmadıklarını ifade ederek, "Başkan Hüsmen Terkin'i samimi bulmuyoruz. Küçük dağları yaratmış gibi ortalıkta dolaşıyor. Vilayet önünde düzenlenen yemekte de  fakirin yerine zenginleri doyurdular. Fakirlerin de büyük bir kısmı Atatürk heykelinin yanından seyrettiler.
 Emin Tunç zamanında durum böyle değildi. Emin Başkan halkın içindeydi. Samimiydi. Sokakta, makamında dertlerimizi dinliyor ve anında sonuçlandırıyordu. Taleplerimizi not alıp telefonla bizlere dönüp hemen bilgi veriyordu." Sokaktaki vatandaşın eleştirileri bununla da sınırlı değil. Ak Partinin ciddi bir partizanlık yaptığı, Partili olmayan vatandaşın hiç bir isteğine cevap verilmediği yönünde eleştirilerilerde oldukça fazla. Bir de Ak Partinin Emin Tunç'la seçim kazandığını ve TBMM'ne bir Milletvekili gönderdiği halde bu başarılı İl Başkanının neden göreve devam etmediğinede anlam veremediklerini söylüyorlar.
MHP'de ise  Merkez İlçe Başkanı Kürşat Yamaner ve Başkan Yardımcısı Efe Çevik Belediye Başkanlığı seçinmleri için iddialı konuşarak,  çok sürpriz bir adayla seçime girerek kazanacaklarını söylüyorlar. Ancak adayın ismi hakkında ser verip sır vermiyorlar. Sadece adaylarının CHP ve AK Partiden oy alacak biri olduğunu söylüyorlar.
MHP kadın kollarının  ev ziyaretlerini sıklaştırdığı ve yoğun bir çalışma içine girdiği gelen bilgiler arasında.
Seçim trafiği hakkında aldığımız bilgi ve duyumları, vatandaşın fikir ve söylemlerini siz sevgili okurlarımızla paylaşmaya devam edeceğim. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bizi izlemeye devam edin.
Hiç yorum yok: