5 Mart 2016 Cumartesi

ACEMİ MHP YÖNETİMİ GAF YAPTI


 Kırklareli Günlüğü
Faruk CEYLAN
farukceylan39@gmail.com

Olağanüstü Kurultaya destek verdiği için MHP Genel Merkezi tarafından  İl Başkanlığı görevinden  alınan Kürşad Yamaner’in yerine  İl Başkanı olarak atanan Hakan Atken, önceki akşam MHP İl Binasında basın toplantısı düzenledi.
MHP’nin yeni İl Başkanı Akten, düzenlediği basın toplantısında;  ülkenin yangın yerine döndüğünü, her gün şehit haberlerinin geldiğini,içinde bulunulan  sürecin iç açıcı olmadığından bahsetti.
Milliyetçi Hareket Partisi üzerinde bir lider sorunu varmış algısı yaratılmaya çalışıldığını ve Milliyetçi Hareket Partisi’ne en çok ihtiyaç duyulan  süreçte ülkücü irade mensuplarının suni bir gündemle meşgul edilmeye çalışıldığını, Milliyetçi Hareket Partisinin  kongre sürecinde olmadığı, kongre süreci varmış gibi algı yaratılma gayretlerinin  nafile çabalar olduğunu söyledi.

Genç ve tecrübesiz yaşında İl Başkanlığına atanan mı? Yoksa atılan mı? Olduğunu anlayamadığım bu genç kardeşimizin siyasete böyle bir ortamda girmesi, gelecekte ki siyasi hayatını nasıl etkiler bilemiyorum ama daha neyin ne olduğunu anlamadan bu göreve atanmasını iyi niyetli olarak doğru bulmuyorum. Tabiî ki bu tamamen kişisel fikrim.
Ülke çapında ve İlimizde yaşanan istifalarla MHP’nin sallandığı, Genel Başkanın koltuğunun altından kaymaya başladığı bu günler, genç ve tecrübesiz  ekipleri ne kadar başarılı kılar Allah bilir…
 İl Başkanlığına atanan Hakan Akten’in, yaptığı açıklamadan sonra  Basın mensuplarına hitaben; “ Haberlerinizde, yapmış olduğum basın açıklamasına bağlı kalmanızı rica ediyorum” demesi çok manidardı. Genç Başkan koltuğa oturduğu gibi ilk talimatını basına verdi. Gençliğinden olsa gerek, Basına talimat verme yetkisinin bulunmadığını bilemedi… Yaptığı bu gafta art niyet olmadığı kesin ama bence böyle bir talimata gerek yoktu.  Yazılı açıklama yaptığı için zaten haber metne bağlı olarak yapılacaktı. Başka türlüsü de mümkün değil. Belkide   bu ifade eleştirisel yorumların  önüne geçmek içindi.
Başkanın talimat tarzındaki ifadesi üzerine, yazacağımız haber ve yazılarda; yorum ve kalemimize ipotek koyamayacağını hatırlattığım genç  İl Başkanına sorduğum sorularda da net cevap vermemesi, lafı dolandırması ve  sonucu birliğe, berberliğe bağlaması da vereceği cevapları verme ehliyetinin kendisinde olmadığını  gösterdi
Evet Hakan Akten’e sorduğum sorulardan net cevaplar alamadım. Sadece Kürşad Yamaner ile ilgili soruma samimi ve net cevap alabildim.
Genç İl Başkanının birleştirici söylemlere ağırlık vermesi, tecrübeli ağabeyleri ile istişare yaparak destek almak istediğini söylemesi üzerine kendisine;  Kürşad Yamaner’in görevden ayrıldığı halde hiçbir yere gitmediğini davası için çalışmaya devam edeceğini açıkladığını hatırlatarak; Yamaner’den destek isteyip istemeyeceğini sordum. Genç Başkan Hakan Atken, Kürşad Başkanı başarılı çalışmalarından dolayı taktir ettiğini, kendisi ile görüştüğünü, görüşmelerinin devam ederek tecrübesinden yararlanmak isteyeceğini bu vesile ile Yamaner’le  görüşmelerinin devam edeceğini söyledi.  Hakan Atken, diğer eski İl Başkanları ile görüşüp onlarında tecrübelerinden faydalanacağını ifade etti.
İl Başkanı Hakan Akten’e soracağım soruları tamamlayıp,  benim sorularım bu kadar,  dediğimde, kendisini tanımadığım,  bir fabrika da çalıştığını  öğrendiğim ama ismini öğrenemediğim zat, alaycı bir tebessümün ardından dişlerini göstererek sırıttı ve  “Sor sor daha  sor istediğin kadar soru sorabilirsin.”  diyerek genç Başkanı hiçe saydı. Sorduğum sorulardan rahatsızlık duyduğu için olsa gerek, aklınca şahsıma  yönelik atarlı bir  tavır koyarak  acemi yönetimin ilk toplantısında en acemi hareketi  ortaya koydu.
Tabiî ki bende dişlerini göstererek sırıtan bu beyefendiye, soru sormak için kendisinden onay almayacağımı ifade ettim.
Kavaklı'da bir fabrikada çalışan o beyefendi, gaf mı yaptı?  Kabadayılık mı? Bilmem ama her ne yaptıysa  hiç tanımadığı birine, üstelik bir gazetenin yetkilisine atar yapmasının doğru olmadığını   bilmesini tavsiye ediyorum.  Aksi halde bu davranışlarının altında kalarak kamuoyu nezdinde ciddi anlamda ezileceğini, genç başkan ve yönetiminin de ezilmesine vesile olacağını  unutmamasını  istiyorum. 
 Seçilerek değil, atanarak göreve gelen şu atarlı acemi yönetcinin Gazetecilerin  görevinin sadece yazmak olmadığını  bilmesinde de fayda var. Gazetecilerin, toplum menfaatine olan her  bilgiyi  aktarmak, ahlak ve yasalar çerçevesinde kamuoyu yaratmak, eğitimsiz kitlelere uzmanlarında yardımı ile katkı sağlamak, eğitilmelerine  vesile olmak gibi hayırlı   işlerin hayata geçmesine yardımcı olma  görevleri de  var. Yanlış yolda olanlara doğru adresi tarif ederiz, bundan asla yerinmeyiz ama onlar kendi yoluna gitmekte ısrar ederlerse bizim yapacağımız çok fazla  bir şey kalmaz...
Hepsi değil ama  çoğunluğunun acemi ordusu olduğu besbelli bu yönetimle bence basınında, MHP’nin de çok işi var…Hiç yorum yok: