30 Ocak 2015 Cuma

Çılgın Türk Hollanda’da evini Çanakkale müzesi yaptı


* Çanakkale Belediyesi ve Valiliği  bana 10 yıldır maddiyatı bırakın, manevi destek bile olmadı.

*  Avrupa’da ülkemin gönüllü tanıtımını yapmak istiyorum.Ülkesini, milletini, bayrağını seven bir Türk bu işe gönüllü talip oluyor kimse destek vermediği gibi neredeyse engellemeye çalışıyorlar. Bu nasıl Türk’lük? Nasıl vatan sevgisidir? Benim yaptığım işleri Kültür Bakanlığının yapması gerekir.

Faruk Ceylan-
Hollanda da yaşayan ve yıllarca özellikle engellilere yaptığı yardımlardan dolayı herkesin gönlünü
feth eden Bülent Türker, Hollanda’da    27 yıl değişik bankalarda  yöneticilik ve banka müdürlüğü yaptı.
Aslen Kırklareli Vizeli  olan hemşehrimiz Bülent Türker 2 yıldır Türkiye’deki uğraşları ve baş vurmadığı kapı
bırakmamasına  rağmen  hiç  kimseden bir destek  bulamayınca yıllarca dünyanın her yerinden
satın aldığı Canakkale ve Atatürk’le ilgili orjinal obje ve belgeleri  Hollanda’da kendi malı olan müstakil
300 metrekare   iki  katlı bahçeli evinde Şubat ayı sonunda  Çanakkale 100 yıl Barış müzesi olarak
açmak için çalışmalara başladı. 
Tamamen kendi imkanları ile bu işe girişen Bülent Türker Canakkale Valilğine Çannakkale zaferinin 100 yılı münasebetiyle hazırladığı  projeyi sunmuş ama yüzüne bakan olmamış. Kültür Bakanlığı da Türker’in yüzüne bakmayanlardan

Manevi olarak da olsa kimsenin ilgilenmediği, yüzüne bakmadığı Bülent Türker, Hollanda’da Türk’ün adını duyurmak için bir servet harcamış. Atatürk’ün silahından, Çanakkale zaferinde kullanılan malzemelere kadar müzayedelere katılmış ve parasına acımadan sırf bir sevda uğruna evlerin alamayacağı eşyaları satın almış.
Bülent Türker’in elinde bir tek parçası yüz binlerce avro yapan tarih var. 

Bülent Türker gaztemize bir açıklama yaparak konu ile ilgili sitemini şöyle dile getirdi; “Bir çok yere müracaat ettim.  Rottedam’da bir binanın bir yıllık kirasını verin ben tüm donanımını yapacağım,
gönüllüleri ve  müzenin hayata geçmesinde çalışanları bulacağım. Elimde bulunan  500 den fazla obje fotoğraf ve  malzemeyi tüm Avrupa’daki 5 milyon Türk’e ücretsiz sunacağım, tanıtacağım dememe rağmen hep olumsuz cevap aldım. Benim bu işte bir lira menfaatim yok. Kendi paramla satın aldığım ve büyük bir servet eden eserleri Türk olanla da, olmayanla da paylaşmak, Avrupa’da ülkemin gönüllü tanıtımını yapmak istiyorum. Benim yaptığım işleri Kültür Bakanlığının yapması gerekir. Kültür Bakanlığı ülkemizin tanıtımı için bunu yaptığında belki de milyon dolarlık bütçe ayırmak zorunda kalır. Ülkesini, milletini, bayrağını seven bir Türk bu işe gönüllü talip oluyor kimse destek vermediği gibi neredeyse engellemeye çalışıyorlar. Bu nasıl Türk’lük? Nasıl vatan sevgisidir?
Çanakkale Belediyesi ve Valiliği  bana 10 yıldır maddiyatı bırakın, manevi destek bile olmadılar. Hollanda’dan şahsi tanıtımlarımla on binlerce insanın Çanakkale’ye gitmesini sağladım. 8 yıldır Avrupa’daki festivallere tamamen kendi imkanımla gezici müze açtım. Açtığım gezici müzeyi  ziyarete her festivalde 100 binden fazla ziyaretçi geldi. Ziyaretçilere  yüz binlerce Kınalı Hasan,Seyit Onbaşı,İstiklal marşı gibi poster ve broşürleri ücretsiz dağıttım.  Çanakkale ve Atatürk ile ilgili yayınlanmış 7 kitabım var.
Çanakkale Kahramanları 50 baskı yaptı. Bu bir rekordur. Bu kitaplardan en az 50 binini ücretsiz dağıttım.  . 
Hollanda’da evimi müze haline getirdim. Kendime yatmaya yer bırakmadım. Müzemde Çanakkale savaşında kullanılan Türk bayrağı, Türk komutanının şehit olduktan sonra İngiltere’ye giden Altın köstekli saati, Fransız ve İngiliz komutanların savaşta kullandığı dürbünler Fransız komutanın piposu, savaşta kullanılan kılıç ve süngüler,
Tabancalar, mermiler .  Savaş sırasında çıkan Fransız dergileri ve gazeteleri,
Savaşı gün gün  anlatan Osmanlı’ca  günlüklerden tutunda, savaşta giyilen elbise, bot  ve savaşta kullanılan özel eşyalar,   kullandıklara ilaç kutularına, Türk komutanlarımızın kılıçlarına,  askerlerin üzerinden çıkan kuranı kerim, hiç bir yerde rastlanamayan o günlerde çekilmiş binlerce fotoğraf. Elimdeki 500 aşkın eşyadan müzeye ancak bir kısmını koyabileceğim .Çünkü bu kadar malzemeyi evime sığdırmam
aldırmam mümkün değil. 
Evimin Bahçesine  kazan koyup, savaşta yenen bulgur pilavı ve  kuru üzüm hoşafı yaptıracağım.  Gelen ziyaretçilere  şekersiz üzüm hoşafı ve bulgur pilavı ikram edeceğim.  Birde siyah ekmek ile ayran. Savaşta nelerin çekildiğinin hatırlanmasını istiyorum. Ecdadımız yarı aç, yarı tok nasıl savaştı ve bize bu vatanı emanet etti. Bunlar hatırlanmalı ve unutulmamalıdır. Bu vatan bize milli piyangodan çıkmadı. Her karışının bedeli kanla ödendi.  
Ben bu malzemelere 20 yıldır büyük bir servet harcadım ve karşılığında hiçbir şey beklemedim Devletimiz ama bu kadar ilgisiz olmasın. Yurt dışındaki gurbetçilerimizi her zaman olduğu gibi yine sahipsiz bırakmalarına kızıyorum.
Çanakkale’nin 100yıl anma ve kutlamalarının sadece havai fişek ve bir iki küçük etkinlikle  sonaermesine gönlüm razı değil. Kültür Bakanlığımız bu konuda lütfen duyarlı olsun, benim gibi gönül verenlere de maddi olmuyorlar bari manevi destek versin.

Hiç yorum yok: